old-g275b6cfdd_1920

Nejčastější chyby začínajících fotografů

V mém prvním článku na blogu bych vám ráda řekla více o začátečnických chybách, kterých se dopouští téměř každý fotograf, který s tímto krásným koníčkem začíná. Učený nikdo z nebe nespadl a proto je normálně chybovat, ale díky mým typům si můžete ušetřit kopec trápení a času a vkročit do tajů fotografie tou správnou nohou.

Špatně zvolené zdroje informací

Jedna z prvních zbytečných chyb, kterých se po zakoupení svého prvního fotoaparátu dopouštíme je ta, že své úspory investujeme do bezcenných věcí doufaje, že nás posunou v rekordně krátké době vpřed. Konkrétně mám na mysli levné kurzy pro začátečníky, ve kterých se dozvíme většinou jen teorii snadno dohledatelnou na internetu nebo v knihách a ve výsledku nám takové kurzy nedají v podstatě nic hodnotného. Samozřejmě profesionálním kurzem pro pokročilejší fotografy (ideálně zaměřeným na konkrétní oblast fotografie) dávám zelenou. Ty jsou skutečně přínosné a vyplatí se do nich investovat jak čas, tak peníze. Další z věcí, které nám v naší cestě fotografa nepomohou, jsou nesprávně zvolené knihy… v tomto případě se nevyplatí šetřit a raději se řídit recenzemi a známějšími doporučenějšími tituly. V úplných začátcích bych vám doporučila nahlédnout do svého manuálu, který k fotoaparátu dostanete, osvojit si ovládání své nové hračky, naučit se základní technické pojmy a přelustrovat články a tutoriály na internetu. Je jich tam opravdu velké množství a co je hlavní jsou zadarmo.

Drahé vybavení není všechno

Spousta začínajících fotografů investuje nemalé peníze do svého prvního vybavení v přesvědčení, že jejich fotografie budou díky profesionální nadstandardní technice hned od začátku na úrovni bez větší snahy… Bohužel, musím vás zklamat.. ty nádherné fotografie, na které se s úžasem tak rádi díváte nejsou (jen) výsledkem těch nejdražších modelů na trhu, stojí za nimi HLAVNĚ léta tvrdé dřiny a praxe. Můžete mít jakkoli drahý foťák, dokud nemáte praxi a zkušenosti do kapsy vás profi fotograf strčí i s chytrým telefonem. Doporučuji si na začátek koupit nějakou zrcadlovku nebo bezzrcadlovku pro začínající fotografy (klidně i z druhé ruky,) které jsou cenově dostupné a k učení a získávání prvních zkušeností vám bohatě postačí. Teprve po několika letech focení, kdy si už budete jisti tím, co děláte a focení vás bude stále bavit a naplňovat, případně už budete ve stádiu kdy byste si chtěli focením vydělávat, nastane čas uvažovat o kvalitnějším fullframe fotoaparátu. Já jsem konkrétně začínala se zrcadlovkou Canon EOS 77D a lepší foťák pro své začátky jsem si ani nemohla přát. Měla jsem k němu setový objektiv, pořídila si pár dalších, ale můj favorit byl levňounký Canon EF 50 mm f/1.8, na který jsem nedala dopustit. Je opravdu za pár kaček a výsledné fotografie, které jsem s tímto combem pořídila byly opravdu fantastické. Teprve po zhruba 3-4 letech jsem se rozhodla pořídit si fullframe bezzrcadlo a to Sony a7 III, se kterým fotím dodnes…

Nechte si poradit

Je fajn si na začátek uvědomit, že jste teprve začátečník a odolat nutkání se hned porovnávat s profesionálními fotografy. Ušetříte se tak zbytečné frustraci a nevzdáte to hned po týdnu focení. Jediné, co musíte dělat je fotit, fotit a ještě jednou fotit! Čím více tím lépe… můžete začít s rostlinkami, broučky, zvířaty nebo požádejte svého partnera, mámu nebo kamarády aby vám pózovali. Své první koukatelné výtvory můžete sdílet v různých fórech, skupinách pro fotografy na Facebooku a požádat ostatní fotografy o jejich názor. Určitě se za konstruktivní kritiku neurážejte a nezlobte, rady zkušenějších kolegů vám dají dost a věřte, že tito lidé vás nechtějí urazit ani zesměšnit. Také nezačínali jako profíci a počáteční chyby znají dobře, protože se na začátku potýkali pravděpodobně se stejnými věcmi jako vy… Skvělým odrazovým můstkem je najít si svého fotografického mentora. Někoho, kdo se focení věnuje delší dobu a kdo by vám mohl poradit, inspirovat vás a zodpovědět vám vaše dotazy o focení, kdykoli to potřebujete. Máte-li někoho takového ve svém okolí, neváhejte ho požádat o pomoc, je to strašně motivující.

Držím vám palce, aby vás focení bavilo a aby byla vaše cesta za vysněnými fotografiemi, co nejrozmanitější a plná skvělých zážitků :)